Anekdošu virpulis

Anekdošu stāstīšanas konkurss “Anekdošu virpulis” notiek kopš 2000. gada – gandrīz vienmēr 1. aprīlī (ja šajā laikā ir Lieldienas, tad var tikt pārcelts uz citu laiku). Konkursā piedalās bērni un jaunieši galvenokārt no Latvijas folkloras kopām. Finālā tiekas apmēram 40 – 60 dalībnieki, kas, sākot no jaunākajiem, grupās pa 3 līdz 5 stāsta pa kārtai 3 – 5 anekdotes, līdz žūrija lemj, kuri dalībnieki “krīt laukā” un kuri turpina cīņu nākamajā līmenī. Atkarībā no tā, cik kārtās dalībnieki noturas, tiek piešķirti Mazā, Lielā, Dižā vai Ekselentā smīdinātāja nosaukumi. Konkursa noslēgumā dažreiz notiek visu vecuma grupu labāko dalībnieku cīņa par kādu lielāku balvu.

anek23

Konkursa dalībnieki un žūrijas locekļi 2023. gadā

Konkursā parasti tiek izstāstītas 300 līdz 550 anekdotes, kas nedrīkst atkārtoties. Priekšnesumi tiek dokumentēti video ierakstā. Pandēmijas laikā konkurss notika Zoom vidē, kas apgrūtināja tā ierasto norisi, jo vieglāk varēja izmantot “špikerus” un anekdotes biežāk atkārtojās, jo ne visi dalībnieki varēja dzirdēt pārējos. Tā kā konkurss notiek 1. aprīlī, masu mediji par to interesējas biežāk nekā par citiem nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas “Pulkā eimu, pulkā teku” pasākumiem un konkursiem (tradicionālās dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas u. c.).

Tāpat kā konkursu “Teci, teci valodiņa”, arī anekdošu konkursu organizē Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar tradicionālās kultūras biedrību „Aprika”, bērnu un jauniešu folkloras kopu koordinatoru padomi un pašvaldībām. Kontaktpersona: Māra Mellēna: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Informācija par aktuālo konkursa nolikumu un iepriekšējo gadu rezultātiem ir šeit: https://www.visc.gov.lv/lv/folklora.