Identitātes ainavas: antroponīmu stāsti

Identitātes ainavas: antroponīmu stāsti

UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” seminārs

2023. gada 20. martā, platformā ZOOM

jjj

Seminārā tīklā iesaistītie bibliotekāri un stāstnieki pulcēsies, lai pārrunātu 2022. gada aktivitātes un nākotnes ieceres, īpaši pievēršoties jaunām idejām, kā izzināt, vākt un vienotā kolekcijā uzglabāt antroponīmu (vārdu un uzvārdu) stāstus. Izvēlētais fokuss – vārda un uzvārda stāsti uzrunā katru dalībnieku personiski, jo katram mums ir gan vārds, gan uzvārds, bet vai katram no mums par to ir stāsts? 

Stāsts var būt mantots no vecākiem kā vēsts, kāpēc tieši šāds vārds dots bērnam, savukārt uzvārda stāsts ir stāsts par piederību dzimtai. Vārda stāstos varam saklausīt gan ļoti senus, arhetipiskus motīvus, kad bērns nosaukts debesu ķermeņu, gaismas parādību vai dievību vārdā, varam ieraudzīt noturīgas dzimtu tradīcijas, kad jaundzimušajiem dod vecvecāku vārdus, bet tikpat lielā mērā varam vērot noteiktā kultūras areālā populāru un ietekmīgu sabiedrisku darbinieku, slavenu aktieru, sportistu vai filmu varoņu ietekmi uz vārda izvēli.  Tāpēc vārdu, uzvārdu, dzimtu stāsti ir lieliska iespēja veicināt stāstīšanas tradīciju uzturēšanu un tālāknodošanu, tādējādi saglabājot ne tikai stāstītprasmi kā kultūras mantojuma daļu, bet arī veicinot vietējās kopienas saliedētību.

Semināra atklāšana sāksies 10:00. 

Semināra īpašais viesis  demogrāfs un uzvārdu pētnieks Dr. hist. Ilmārs Mežs stāstīts par uzvārdiem Latvijā, bet pēc tam gūsim ieskatu LIVIND pilotprojekta "Identitātes ainavas: vārdu un uzvārdu stāsti" aktivitātēs un pieredzē Vidzemē.

Semināru noslēgs "Stāstu bibliotēku" 2022. gada aktivitāšu apskats un aktualitātes šajā gadā.

Semināra_programma.docx.

Laipni aicināts ikviens interesents! Pieteikšanās dalībai līdz 13. martam: https://forms.gle/g93uXru2wrvyGwMA9

 

Pieslēgšanās saite: https://us06web.zoom.us/j/81195134167?pwd=S20wS1F6d2FOSjBlYkdQWXdOdnlsQT09

Passcode: 045151