VIII Latgales stāstnieku festivāls Augšdaugavas novadā

 

ev 00001 scaled 1236x0 c

4.- 5. augustā Augšdaugavas novada Naujenes un Višķu pagastā notiks VIII Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti”.

lielais omotu

Šogad festivāla virstēma ir “Vecticībnieku garīgā un sadzīves kultūra Latvijas kultūras kontekstā”. Tāpēc festivāla atklāšanas pasākums un dienas norises tiks aizvadītas unikālā vietā – Naujenes pagasta Slutišķu sādžā, kurā izvietotas Naujenes Novadpētniecība muzeja “Upānu” sētas un “Slutišķu vecticībnieku sētas” ekspozīcijas. Savukārt festivāla vakarpuses aktivitātes  sāksies ar Daniševkas vecticībnieku lūgšanu nama apmeklējumu Višķu pagastā un Lielo stāstu vakaru Špoģu Mūzikas un mākslas skolā.

stuostu vakars

Festivāla otrās dienas norises notiks Naujenes Novadpētniecības muzejā, iepazīstot vecticībnieku dzīvesstāstus un vietējo kultūrvidi dažādu atmiņas institūciju krājumos.

Festivāla programma pieejama te.

Vairāk par festivālu lasiet Augšdaugavas novada mājas lapā.

 

Ziv zup 2023 aicina

 

Ziv ZUp plakats labots

Ziv zup flajeris labots

Kuldīgā neguļ ne dienu, ne nakti. Domājam, veidojam, un upe plūst...

Stāstniecībai Kuldīgas kultūrtelpā ir nozīmīga vieta, kas ir ilgstošās neatlaidības un sadarbības nopelns. Festivāla  rīkotāja Ina Celitāne aicina stāstniekus uz XVI Kurzemes festivālu "Ziv zup" Kuldīgā.

XVI Kurzemes stāstnieku festivāls “Ziv zup”

Kuldīga, 28. un 29. aprīlis

Tēma: “Koks”

Venta plūst caur Kurzemes mežiem, savienojot teritorijas ar senu kultūras vēsturi. Mežs ir dzīves vide ne tikai augiem, dzīvniekiem, putniem un kukaiņiem, bet arī cilvēkiem – latviešu senči mežā līda līdumus, no koka būvēja sev ēkas. Daudzi sadzīves priekšmeti bija un ir no koka, tāpat mūzikas instrumenti. Kad malkas pagale satiekas sērkociņu, rodas siltums un mājīgums. Ap latviešu mājām kuplo augļu koku dārzi. Tautasdziesmās koki nereti simbolizē cilvēkus un viņu attiecības. Mītiski koki zaro arī latviešu ornamentos.

28. aprīlis, piektdiena

11.00 – 14.00 Domnīca “Stāstniekiem būt” Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centrā (Jelgavas ielā 6), neformālās izglītības klasē. Aicina stāstniecības celmlaužus un visus stāstniecībā ieinteresētos, lai strukturētu jau paveikto un modelētu nākotnes plānus.

15.00 – 15.40 Pusdienas kafejnīcā “Staburadze” Liepājas ielā 8.

16.00 Izstādes “Vulkāns” apmeklējums, Mākslas nams 1905. gada ielā 6.

16.40 – 17.00 Kundu rūķīša ozols jeb brīdis starp tveramo un netveramo. Foto sesija ozolā, ART+ platformā Kuldīgas novada bibliotēkas sētā.

17.15 – 18.45 kafijas tase “Raituma krāsu darbnīcā” (Mālu iela 16A).

18.00 Stāstnieku sarīkojums “Mežābele”  Kalvins piano koncertzālē (Kaļķu iela 16).

20.00 – 23.00 Stāstnieku vakarēšana Ķimales muižā.

29. aprīlis, sestdiena

12.00 – 15.00 “Stāstu kafejnīca” Virspilskunga tiesas nama sētā (Baznīcas iela 34).

Kopš festivāla “Ziv zup” pirmsākumiem stāstnieki ar savu skatuvi piedalās pavasara palu šovā “Lido zivis Kuldīgā”. Šogad tā iecerēta kā stāstu brīvdabas kafejnīca.

15.00 – 16.00 Festivāla izvērtējums (turpat).

Par vēlmi piedalīties festivālā un nakšņošanu informāciju saņemsiet, rakstot festivāla rīkotājai Inai Celitānei uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai 

 zvanot pa tel. 26428513.

Anekdošu virpulis 2023

Bērnu un jauniešu konkursa "Anekdošu virpulis" 2023 fināls notiks 1. aprīlī plkst. 10:00 Rīgas Latviešu biedrības nama Līgo zālē.
 
anekdotes 2023
 
Esat gatavi anekdošu virpulim?
 
Biblotēkā:
– Atvainojiet, kur var atrast grāmatu “Ideāls bērns”?
– Pasaku nodaļā!
 
Ieeja brīva.

Identitātes ainavas: antroponīmu stāsti

Identitātes ainavas: antroponīmu stāsti

UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” seminārs

2023. gada 20. martā, platformā ZOOM

jjj

Seminārā tīklā iesaistītie bibliotekāri un stāstnieki pulcēsies, lai pārrunātu 2022. gada aktivitātes un nākotnes ieceres, īpaši pievēršoties jaunām idejām, kā izzināt, vākt un vienotā kolekcijā uzglabāt antroponīmu (vārdu un uzvārdu) stāstus. Izvēlētais fokuss – vārda un uzvārda stāsti uzrunā katru dalībnieku personiski, jo katram mums ir gan vārds, gan uzvārds, bet vai katram no mums par to ir stāsts? 

Stāsts var būt mantots no vecākiem kā vēsts, kāpēc tieši šāds vārds dots bērnam, savukārt uzvārda stāsts ir stāsts par piederību dzimtai. Vārda stāstos varam saklausīt gan ļoti senus, arhetipiskus motīvus, kad bērns nosaukts debesu ķermeņu, gaismas parādību vai dievību vārdā, varam ieraudzīt noturīgas dzimtu tradīcijas, kad jaundzimušajiem dod vecvecāku vārdus, bet tikpat lielā mērā varam vērot noteiktā kultūras areālā populāru un ietekmīgu sabiedrisku darbinieku, slavenu aktieru, sportistu vai filmu varoņu ietekmi uz vārda izvēli.  Tāpēc vārdu, uzvārdu, dzimtu stāsti ir lieliska iespēja veicināt stāstīšanas tradīciju uzturēšanu un tālāknodošanu, tādējādi saglabājot ne tikai stāstītprasmi kā kultūras mantojuma daļu, bet arī veicinot vietējās kopienas saliedētību.

Semināra atklāšana sāksies 10:00. 

Semināra īpašais viesis  demogrāfs un uzvārdu pētnieks Dr. hist. Ilmārs Mežs stāstīts par uzvārdiem Latvijā, bet pēc tam gūsim ieskatu LIVIND pilotprojekta "Identitātes ainavas: vārdu un uzvārdu stāsti" aktivitātēs un pieredzē Vidzemē.

Semināru noslēgs "Stāstu bibliotēku" 2022. gada aktivitāšu apskats un aktualitātes šajā gadā.

Semināra_programma.docx.

Laipni aicināts ikviens interesents! Pieteikšanās dalībai līdz 13. martam: https://forms.gle/g93uXru2wrvyGwMA9

 

Pieslēgšanās saite: https://us06web.zoom.us/j/81195134167?pwd=S20wS1F6d2FOSjBlYkdQWXdOdnlsQT09

Passcode: 045151

 

VII Lielā stāstu nakts Katlakalnā

Kopā ar pavasara spirgto elpu ir klāt arī VII Lielā Stāstu nakts. Kā katru gadu tā iezīmē gan pavasara saulgriežu laiku, gan Vispasaules stāstu dienu, kuras vadmotīvam "Kopā mēs varam!" sekosim šoreiz. Stāstnieki aicināti 18. martā jau no plkst. 18:00 mājīgajā Katlakalna Tautas namā, lai satiktos un sadziedātos, bet svinīgā VII Lielās Stāstu nakts atklāšana notiks plkst. 19:00.

Stāstnieks maz1

Stāstu nakts programma

Plkst.16.00 - Katlakalna bibliotēkā stāstnieki tiekas ar ģimenēm un bērniem, lai izbaudītu spoku, joku, šausmu un brīnumu stāstus.

Plkst.18.00 - Katlakalna Tautas namā  stāstnieki un klausītāji sanāks, lai satiktos, sadziedātos tiešā un pārnestā nozīmē.

Plkst. 19:00   VII Lielās stāstu nakts atklāšana                                                               

 Šoreiz klausītājus priecēs un savu stāstu burvībā aizvedīs dižā Kuldīgas stāstniece Liesma Lagzdiņa, ar savu šarmu un burvestībām pārsteigs īsta pasaku ragana no Tukuma Ivita Kalnozola - Kalsere. Humora dzirksti un anekdošu prieku visam pievienos stāstu pavēlnieks Guntis Pakalns. Ar šausmu, spoku un neticamiem stāstiem no Doles salas ieradīsies Anita Štikāne - Krūmiņa, no Pilsrundāles piedalīsies Rožu karaļvalsts galvenā dāma Aelita Ramane. Šī gada jaunums būs jaunā stāstniece Helma, kura kopā ar savu tēti muzikantu Mārtiņu Križevicu prot gan pārsteigt, gan aizraut līdzi stāstu ceļojumā. Arī mūsu novada jaunieši no privātskolas “Gaismas tilts-97” savas skolotājas Silvijas Zītares vadībā ļausies stāstīšanas priekam. Festivālā saglabāsim tradīciju - uzklausīt profesionālu pasaku stāstnieku - šoreiz pie mums ciemosies Raitis Zapackis.    

Īpaši viesi būs ģimene no Ukrainas ar ukraiņu tautas pasaku.

Lai stāstu straumi varētu savaldīt un noturēt gultnē, tad ar sadziedāšanu, rotaļām un kādu jautru danci visus izkustinās Tradīciju kopa “Ābols” no Ādažiem.                                                                                                   

Pēc pusnakts, kad aizdzīts miegs, visi jau sapazinušies un iedraudzējušies - īstais laiks stāstiem no dzīves - arī tie mēdz būt dažādi - gan ticami, gan neticami. Un te nu var dzirdēt visu, kas piederas pie nakts stāstiem. Derēs gan anekdotes, joki, pārpratumi, krogā dzirdēts, vai ceļā piedzīvots, rātnāki un nerātnāki stāsti.

                                  Tiekamies stāstos - Lielajā Stāstu naktī!

Sīkāka informācija pie stāstu nakts vadītājas Aijas Vitmanes, tālr. 26439276, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.