Rudens seminārs

Latvijas stāstnieku asociācija aicina uz projekta "Stāstnieku skola 2024" rudens semināru "Ar valodu caur kustību uz stāstu". Seminārs notiks 03. oktobrī Katlakalna Tautas namā no 10:00 līdz 16:00. Pieteikšanās obligāta līdz 27.septembrim, zvanot pa t. 29872017 (Aelita) vai rakstot uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Vietu skaits ierobežots. Priekšroka būs tiem, kas pieteiksies laicīgi. Apliecinājumi par šo semināru netiks izsniegti.

Semināru finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

rudens1

Semināra programmu nodrošinās Radošās apvienības "Teātris azotē"  radošās komandas lekcijas ar diskusiju noslēgumā.

Arina Buboviča ievedīs vārda un kustības saspēlē "Vārda un kustības simbioze". Nodarbībā nepieciešams ērts apģērbs un maiņas apavi.

Jolanta Znotiņa un Marika Čerņavska lekcijā "Neverbālā stāstīšana - nepieciešamība un jaunu sajūtu pastiprināšana" stāstīs par citādo stāstīšanu, par to, ko nozīmē izstāstīt stāstu bez vārdiem.

Marika Čerņavska aicinās katru aizdomāties un diskutēt par "Mazo valodu lietojumu Latvijas kultūrtelpā", par to, kādas ir mazās valodas, cik ir to lietotāji, kā tās sadzīvo Latvijā vienuviet. 

Noslēgumā Radošās apvienības "Teātris azotē" izrāde "Kur kamolītis ripo". 

Uz semināru vēlams ierasties ērtā tērpā, kas netraucēs brīvi kustēties un ar maiņas apaviem.

Ieeja uz lekcijām un izrādi ir bez maksas. Kafija un nelielas pusdienas būs par samaksu (skaidrā naudā).

PROGRAMMA 

Norise

Lektors/vadītājs

Laiks

Piezīmes

Stāstnieku skolas rudens semināra atklāšana

 

Māra Mellēna

10:00

 KTN zālē

 

Nodarbības paralēlās grupās

   KTN zālē, Katlakalna bibliotēkā

Vārda un kustības simbioze

Arina Buboviča

10:10

Lekcija 40 min. Praktiska nodarbība 20 min.

Neverbālā stāstīšana – nepieciešamība un jaunu sajūtu pastiprināšana

Jolanta Znotiņa, Marika Čerņavska

10:10

Lekcija 40 min. Praktiska nodarbība 20 min.

Mazo valodu lietojums Latvijas kultūrtelpā

Marika Čerņavska

12:00

Diskusija ar uzdevumu visiem dalībniekiem  

KTN zālē

Pārtraukums

Pusdienas

13:00

 KTN ēdamzālē

Izrāde “Kur kamolītis ripo”

Teātris azotē

14:00

Izrāde KTN zālē

Diskusija par seminārā iegūtajām zināšanām, refleksija par teātra izrādi

Māra Mellēna

15:00

Diskusija  KTN zālē

Semināra slēgšana

 

16:00

 

IX Latgales stāstnieku festivāls "Omotu stuosti"

 

IX Latgales stāstnieku festivāls

“Omotu stuosti”

TAUTYS MUZYKANTU I RŪTAĻNĪKU STUOSTI

UPĪTE, 2024. gada 2. – 3. augusts

9 omotustuosti

Ja Dziesmu svētki ir latviešu tautas reliģija, tad tautas mūzika ir latviešu tautas sirdsbalss.

2024. gadā Latgales stāstnieku festivāls „Omotu stuosti” notiks devīto reizi.

Šogad festivāls piedāvā iespēju iepazīt tautas muzikanta un rotaļnieka arodu. Tautas muzikanti bijuši klāt un skaniski iezīmējuši visus svarīgākos un mazāk svarīgos cilvēka dzīves brīžus: saimniecisko darbību, gadskārtu un mūža godu ieražas un rituālus, pasaules izzināšanu, karošanu, deju mūziku un izklaidi.

Festivālā piedalīsies stāstnieki no dažādiem Latvijas novadiem. Interesentiem būs iespēja dzirdēt savdabīgus stāstus, atšķirīgus dialektus un prasmīgus folkloras kopas “Upīte” muzikantus.

            Festivāla īpašie viesi – GUNĀRS IGAUNIS - latviešu mūzikas pasniedzējs, latgaliešu tautas dziesmu apkopotājs, senlaiku mūzikas instrumentu muzeja īpašnieks ar stāstu par mūzikas instrumentiem, kas spēlēti pēdējos 150 gadus Latvijas teritorijā.

            LIGITA SPRIDZĀNE -  Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja vadītāja ar izzinošu un praktisku nodarbību par Ontona Slišāna folkloras mantojumu.

Festivāla galvenie rīkotāji – NKMC Upīte, Balvu novada dome, Balvu Centrālā bibliotēka, Balvu novada muzejs, Latvijas Stāstnieku asociācija.

Projektu finansiāli atbalsta VKKF, Balvu novada dome, Latgales kultūrtelpa “Upīte”, Latvijas Stāstnieku asociācija.

Festivāls notiek 2 dienas – 2. un 3. augustā. Festivāla laikā plānota daudzveidīga izglītojoša programma ar lekciju, praktisku nodarbību, ekskursiju, lai iepazītos ar latgaliešu tautas muzikantu un rotaļnieku amatu, pilnveidotu stāstnieka prasmes, dziļāk izprastu latgalisko dzīvesziņu.

Vairāk: Programma_gala.docx

Pieteikšanās līdz 15. jūlijam: Anketas_paraugs.docx

Jautājumu gadījumā sazinies ar Latgales stāstnieku festivālu koordinatori Vilhelmīni Jakimovu – tālr. 29495394, NKMC Upīte direktoru Andri Slišānu – 29621058, 26519635.

Stāstnieku skola 2024

Stastnieki VasarasSkola2024 1

Latvijas stāstnieku asociācija 26. un 27. jūlijā gaida Jūs ierodamies uz Stāstnieku skolu, kas notiks Ķekavas novada Katlakalnā. Stāstnieku skola iepa­zīstinās ar mutvārdu stāstīšanas tradīcijām un izpausmēm mūsdienu kultūras kontekstā, piedāvās ieskatu dažādu identitāšu konstruēšanas praksēs, izmantojot stāstniecību kā metodi, aplūkos dažādus stāstu žanrus un to iespējas katra stāstnieka radošās pašizpausmes veicināšanā un izkopšanā, kā arī stāstniecības iespējas kopienas saliedēšanā un veidošanā. Projekts “Stāstnieku skola 2024” sastāv no divu dienu apmācībām vasarā un vienas dienas semināra rudenī (3. oktobrī), bet katram ir savs mērķis un apgūstamās kompetences, tāpēc var apmeklēt neatkarīgi vienu no otra. Tie, kas Stāst­nieku skolu apmeklēs abas dienas vasarā, saņems apliecinājumu.

Stāstnieku skolas divās dienās ieplānotas 5 lekcijas, 1 ekskursija pa Katlakalna apkārtni, 3 darb­nīcas, diskusijas un domu apmaiņa neformālā gai­sotnē Katlakalna Tautas namā un Pasaku skolā. Stāstnieku skolas dalībniekiem jāsagatavo 2 mājas uzdevumi un jāņem līdzi vēl kādi savi stāsti azotē.

Pieteikšanās līdz 8. jūlijam!!! Vietu skaits ierobežots – ne vairāk kā 25 dalībnieki. Priekšroka tiem, kas pieteiksies savlaicīgi.

Pieteikšanās anketa aizpildāma te: https://ej.uz/pieteiksanās_anketa_stastniekuskola

Skolas programmu un papildus informāciju skatieties te: vasaras_skola_2024-14.6.2024_sm.pdf

Dalībniekiem, kuri ļoti vēlēsies ierasties uz apmā­cībām, bet objektīvu iemeslu dēļ nevarēs paspēt uz pirmo nodarbību 26. jūlijā plkst. 9:00, piedāvāsim naktsmītni jau 25. jūlija vakarā, bet par to obligāti vajag paziņot pa t. 29872017 (Aelita).

7. Vidzemes stāstnieku festivāls

24. un 25. maijā norisināsies 7. Vidzemes stāstnieku festivāls "Stāsti krēslā. Cilvēks. Vieta. Vārds", organizējot stāstu pasākumus Valmierā, Valmieras un Cēsu novados. Šī gada festivāla tēma veltīta valodai, aplūkojot cilvēka, vietas un vārda saistību, iezīmējot lingvistiskos, vēsturiskos, etnogrāfiskos un mitoloģiskos aspektus.
vidze24
Festivāla norisēs un stāstnieku pilnveidošanās darbnīcās piedalīsies stāstnieki no Latvijas vēsturiskajiem novadiem un Igaunijas, UNESCO LNK Stāstu bibliotēku tīkla un vietējo kopienu dalībnieki, kā arī bērnu un jauniešu konkursa “Teci, teci, valodiņa” dalībnieki. Festivāla goda viesis būs igauņu stāstnieks Jāks Kends (Jaak Känd) no Pērnavas.
Piektdien, 24. maijā no rīta festivālā dalībnieki ar stāstiem viesosies vairākas Valmieras novada skolās. Plkst. 12.00 Valmieras Integrētajā bibliotēkā notiks festivāla svinīgā atklāšana, kurai turpat bibliotēkā sekos stāstu darbnīcas gan jauniem, gan pieredzējušiem stāstniekiem. Pēcpusdienā festivāla dalībnieki un jaunie stāstnieki apmeklēs mucinieka sētu Vaidavas pagastā, iepazīsies ar mucu izgatavošanas procesu, arodam raksturīgo vārdu krājumu un meistara stāstiem. Stāstu darbnīcā notiks praktiskā nodarbība, kurā kopīgi strādāsim ar teikām un pasakām par dažādiem amatiem.
Tālāk festivāla dalībnieki dosies uz dzejnieka Ed. Veidenbauma memoriālo muzeju “Kalāči”, iepazīsies ar muzeja ekspozīciju un plkst. 18.00 aicinās visus interesentus uz stāstu vakaru “Vēl pasaulē prieku ir daudz”.
prieki
Savukārt, sestdien 25. maijā stāstnieki viesosies valodnieka Jāņa Endzelīna dzimtajās mājās “Mičkēni” Valmieras novada Kauguru pagastā, kur plkst. 11.00 gaidīsim klausītājus Mičkēnu greznās klēts pakājē uz rīta kafija kopā ar stāstniekiem.
kaf
Plkst. 15.00 Valmiermuižas alus viesistabā notiks festivāla Lielais stāstu vakars "Vēl pasaulē stāstu ir daudz", kurā dzirdēsim stāstniekus no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, igauņu stāstnieku Jāks Kends (Jaak Känd), konkursa “Teci, teci, valodiņa” Dižā stāstnieka titula ieguvējus, Vidzemes stāstnieku un Mazsalacas stāstnieku kopu dalībniekus. Muzicēs Valmieras Tautas muzikantu kopa.
valm1
Festivālu rīko Vidzemes stāstnieku kopa sadarbībā ar biedrību “Burtnieku kultūrvide”. Projektu finansiāli atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions (VKP projekta līgums #125), Valmieras bibliotēka, Latvijas stāstnieku asociācija, SIA Valmiermuižas alus.
 
Informāciju sagatavoja
festivāla koordinatore
Agita Lapsa, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Ziv zup 2024

Kuldīgā no 26. aprīļa līdz 27. aprīlim notiks XVIII Kurzemes stāstnieku festivāls "Ziv zup". Šī gada tēma ir "Latvietis un viņa koks", tāpēc stāstniekiem jāgatavo atbilstoši stāsti, kurus stāstīt.

zivzup24

Šogad vienlaicīgi notiks stāstnieku pasākumi četrās vietās:
Piektdienā, 26. aprīlī:
14:00 :
• Raņķos - Sudmalnieku birzī. Pasākums "Uzplaukt Raņķos", Ritvars Stepanovs, Dace Pušilova, Vilhelmīne Jakimova, Ina Celitāne, Zane Latkovska, Dana Tihomirova, Eva Muižniece, Zenta Dene, Rudbāržu folkloras kopa" Kamenīte", goda viešņa Tīne Vinthere (Tine Winther) (Zviedrija).
• Laidos - muižā. Pasākums "Atdzimšana". Ilona Freimane, Kazdangas folkloras kopa Zīle, Aija Vitmane, Anda Stiba, Anita Mitriķe, Māra Hildebrante, goda viešņa Mia Vickele (Mia Vickell) (Zviedrija).
• Vārmē - muižas parkā. Pasākums "Šūpojos cauri gadiem". Stāstnieki: Ilona Šauša, Inga Brūvere, Edīte Krasnopa, Lida Čevere, Daiga Šķinķe un goda viešņa Kamilla Ek (Camilla Ek) (Zviedrija).
• Saldū - Jāņa Rozentāla muzejā. Izstāde „Koka dzīve cilvēka dzīvē”, ko veido koka priekšmeti no muzeja krājuma, gan sadzīvē lietoti, gan ar māksliniecisku nozīmi. Stāstus stāstīs Sarma Ūpe, Aelita Ramane, Guntis Pakalns un vietējie stāstnieki.
• 19:00 Kuldīga, noslēguma koncerts topošajā Kuldīgas kopienu mājā. Uzstājas Kārlis Neimanis, Guntis Pakalns, Austris Eglītis, Ina Celitāne, Rūta Ķergalve, Māra Mellēna, Liesma Lagzdiņa, Vilhelmīne Jakimova, Tīne Vinthere (Tine Winther), Mia Vickele (Mia Vickell), Kamilla Ek (Camilla Ek), Agnese Lapsiņa, Inga Brūvere.
Sestdienā, 27. aprīlī:
no 11:00 -15:00
Stāstu kafejnīca Virspilskunga nama sētā, Kuldīga, Baznīcas iela 34.
11:00 Folkloras ansamblis "Basu suiti". Šis un tas par raganām. Kuldīgas puses stāstnieki - Liesma Lagzdiņa, Inga Brūvere, Inese Šmukste, Ina Celitāne.
12:00 Zviedru stāstnieces "Liepu čūska", "Ķēniņa meita čūskas veidā".
13:00 Sarma Ūpe un Saldus puses un Latvijas stāstnieki - Guntis Pakalns, Aija Vitmane, Vilhelmīne Jakimova.
14:00 Līga Reitere, Ventspils puses stāstniece un brīvais mikrofons!
15:00 -16.00 Ikvienam iespēja iziet Kuldīgas “Teiku taku” kopā ar stāstniekiem! Pulcēšanās pie pavarda Virspilskunga nama sēta, Kuldīga, Baznīcas iela 34.

Vairāk informācijas meklējiet te.