Aicinājums jaunajiem stāstniekiem un viņu mentoriem

Starptautiskā stāstniecības federācija (FEST) aicina interesentus uz Eiropas Savienības (ES) projekta “Radošā Eiropa” iniciatīvas Cassandra tiešsaistes forumu, lai uzzinātu vairāk par projektu, satiktos ar jaunajiem stāstniekiem un viņu mentoriem, kā arī lai uzzinātu vairāk par FEST konferenci, kura 2025. gada 17.–19. jūnijā norisināsies Romā un kurā uzstāsties arī Cassandra projekta jaunie stāstnieki.cassaandra

Cassandra tiešsaistes forums notiks 2025. gada 8. janvārī plkst. 19.00 (CET). Lai iegūtu foruma saiti, rakstiet uz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Cassandra ir ES projekta “Radošā Eiropa” iniciatīva. Tās mērķis ir atbalstīt jaunos stāstniekus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, kas ir gatavi būt sociāli aktīvi un vēlas pilnveidot savas prasmes uz starptautiskām skatuvēm.

Cassandra projekta interešu fokuss ir stāstniecība kā māksliniecisks sniegums, kurā notiek mijiedarbība starp personisko pieredzi un plašākām sociālajām un kultūras norisēm; stāstniecība kā priekšnesums, kas veicina izpratni par sociālajām problēmām, rosina sarunu un pozitīvas pārmaiņas.

Kopš 2024. gada arī Latvijas Stāstnieku asociācija ir FEST oficiālais biedrs. Aicinām pievienoties Latvijas Stāstnieku asociācijai un būt daļai no Eiropas stāstnieku kopienas!

Vairāk informācijas:

The Cassandra project: https://ej.uz/projectcassandra

Federation for European Storytelling: https://fest-network.eu/

Latvijas Stāstnieku asociācija: https://stastnieki.lv/lv/

IX Latvijas stāstnieku konference

IX Latvijas stāstnieku konference "Stāstniecība: teksts, performance, kopiena." notiks 28. novembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas 8. stāvā no 10:00 - 16:00.

csm mikrophon buehne slam f6d53e23ff

nordkirche.de

Aizvadītais gads Latvijas stāstniekiem bijis raibs un bagāts: VIII Lielā Stāstu nakts Katlakalnā, VII Vidzemes stāstnieku festivāls, IX Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti” un vēl daudz skaistu notikumu. Jūlijā Stāstnieku skolā Katlakalnā vērojām Edgara Lipora objektu teātri stāstā par kokles ģimeni, savukārt seminārā oktobrī kopā ar radošo apvienību “Teātris azotē” mēģinājām apjaust izrādē “Kur kamolītis ripo” risinātos jautājumus kā ar valodu caur kustību radīt stāstu, kuru paralēli var stāstīt zīmju valodā. Tāpēc likumsakarīga šķiet IX Latvijas stāstnieku konferences pievēršanās performancei kā īpašam kultūras ekosistēmas modelim, kurš kā darbībā un notikumā balstīts mākslas darbs ar rūpīgi pārdomātu estētiku jeb vizuālo valodu liek domāt par stāstnieka iespējām būt dialogā ar performanci, kļūt par performances radītāju, jo, kā formulē Laine Kristberga un Laura Feldberga, “centrā vienmēr būs pats autors ar savu pasaules skatījumu, oriģinalitāti un spēju sev un skatītājam radīt patiesu pieredzes mirkli.“

Pieteikšanās līdz 21. novembrim: https://forms.gle/KUe97cyq9tMyfdDh6

Konferences pilns apraksts un programma pieejama te: IX_Latvijas_stāstnieku_konference_programma_15.11.2024.pdf

Rudens seminārs

Latvijas stāstnieku asociācija aicina uz projekta "Stāstnieku skola 2024" rudens semināru "Ar valodu caur kustību uz stāstu". Seminārs notiks 03. oktobrī Katlakalna Tautas namā no 10:00 līdz 16:00. Pieteikšanās obligāta līdz 27.septembrim, zvanot pa t. 29872017 (Aelita) vai rakstot uz e-pastu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Vietu skaits ierobežots. Priekšroka būs tiem, kas pieteiksies laicīgi. Apliecinājumi par šo semināru netiks izsniegti.

Semināru finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

rudens1

Semināra programmu nodrošinās Radošās apvienības "Teātris azotē"  radošās komandas lekcijas ar diskusiju noslēgumā.

Arina Buboviča ievedīs vārda un kustības saspēlē "Vārda un kustības simbioze". Nodarbībā nepieciešams ērts apģērbs un maiņas apavi.

Jolanta Znotiņa un Marika Čerņavska lekcijā "Neverbālā stāstīšana - nepieciešamība un jaunu sajūtu pastiprināšana" stāstīs par citādo stāstīšanu, par to, ko nozīmē izstāstīt stāstu bez vārdiem.

Marika Čerņavska aicinās katru aizdomāties un diskutēt par "Mazo valodu lietojumu Latvijas kultūrtelpā", par to, kādas ir mazās valodas, cik ir to lietotāji, kā tās sadzīvo Latvijā vienuviet. 

Noslēgumā Radošās apvienības "Teātris azotē" izrāde "Kur kamolītis ripo". 

Uz semināru vēlams ierasties ērtā tērpā, kas netraucēs brīvi kustēties un ar maiņas apaviem.

Ieeja uz lekcijām un izrādi ir bez maksas. Kafija un nelielas pusdienas būs par samaksu (skaidrā naudā).

PROGRAMMA 

Norise

Lektors/vadītājs

Laiks

Piezīmes

Stāstnieku skolas rudens semināra atklāšana

 

Māra Mellēna

10:00

 KTN zālē

 

Nodarbības paralēlās grupās

   KTN zālē, Katlakalna bibliotēkā

Vārda un kustības simbioze

Arina Buboviča

10:10

Lekcija 40 min. Praktiska nodarbība 20 min.

Neverbālā stāstīšana – nepieciešamība un jaunu sajūtu pastiprināšana

Jolanta Znotiņa, Marika Čerņavska

10:10

Lekcija 40 min. Praktiska nodarbība 20 min.

Mazo valodu lietojums Latvijas kultūrtelpā

Marika Čerņavska

12:00

Diskusija ar uzdevumu visiem dalībniekiem  

KTN zālē

Pārtraukums

Pusdienas

13:00

 KTN ēdamzālē

Izrāde “Kur kamolītis ripo”

Teātris azotē

14:00

Izrāde KTN zālē

Diskusija par seminārā iegūtajām zināšanām, refleksija par teātra izrādi

Māra Mellēna

15:00

Diskusija  KTN zālē

Semināra slēgšana

 

16:00

 

IX Latgales stāstnieku festivāls "Omotu stuosti"

 

IX Latgales stāstnieku festivāls

“Omotu stuosti”

TAUTYS MUZYKANTU I RŪTAĻNĪKU STUOSTI

UPĪTE, 2024. gada 2. – 3. augusts

9 omotustuosti

Ja Dziesmu svētki ir latviešu tautas reliģija, tad tautas mūzika ir latviešu tautas sirdsbalss.

2024. gadā Latgales stāstnieku festivāls „Omotu stuosti” notiks devīto reizi.

Šogad festivāls piedāvā iespēju iepazīt tautas muzikanta un rotaļnieka arodu. Tautas muzikanti bijuši klāt un skaniski iezīmējuši visus svarīgākos un mazāk svarīgos cilvēka dzīves brīžus: saimniecisko darbību, gadskārtu un mūža godu ieražas un rituālus, pasaules izzināšanu, karošanu, deju mūziku un izklaidi.

Festivālā piedalīsies stāstnieki no dažādiem Latvijas novadiem. Interesentiem būs iespēja dzirdēt savdabīgus stāstus, atšķirīgus dialektus un prasmīgus folkloras kopas “Upīte” muzikantus.

            Festivāla īpašie viesi – GUNĀRS IGAUNIS - latviešu mūzikas pasniedzējs, latgaliešu tautas dziesmu apkopotājs, senlaiku mūzikas instrumentu muzeja īpašnieks ar stāstu par mūzikas instrumentiem, kas spēlēti pēdējos 150 gadus Latvijas teritorijā.

            LIGITA SPRIDZĀNE -  Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja vadītāja ar izzinošu un praktisku nodarbību par Ontona Slišāna folkloras mantojumu.

Festivāla galvenie rīkotāji – NKMC Upīte, Balvu novada dome, Balvu Centrālā bibliotēka, Balvu novada muzejs, Latvijas Stāstnieku asociācija.

Projektu finansiāli atbalsta VKKF, Balvu novada dome, Latgales kultūrtelpa “Upīte”, Latvijas Stāstnieku asociācija.

Festivāls notiek 2 dienas – 2. un 3. augustā. Festivāla laikā plānota daudzveidīga izglītojoša programma ar lekciju, praktisku nodarbību, ekskursiju, lai iepazītos ar latgaliešu tautas muzikantu un rotaļnieku amatu, pilnveidotu stāstnieka prasmes, dziļāk izprastu latgalisko dzīvesziņu.

Vairāk: Programma_gala.docx

Pieteikšanās līdz 15. jūlijam: Anketas_paraugs.docx

Jautājumu gadījumā sazinies ar Latgales stāstnieku festivālu koordinatori Vilhelmīni Jakimovu – tālr. 29495394, NKMC Upīte direktoru Andri Slišānu – 29621058, 26519635.

Stāstnieku skola 2024

Stastnieki VasarasSkola2024 1

Latvijas stāstnieku asociācija 26. un 27. jūlijā gaida Jūs ierodamies uz Stāstnieku skolu, kas notiks Ķekavas novada Katlakalnā. Stāstnieku skola iepa­zīstinās ar mutvārdu stāstīšanas tradīcijām un izpausmēm mūsdienu kultūras kontekstā, piedāvās ieskatu dažādu identitāšu konstruēšanas praksēs, izmantojot stāstniecību kā metodi, aplūkos dažādus stāstu žanrus un to iespējas katra stāstnieka radošās pašizpausmes veicināšanā un izkopšanā, kā arī stāstniecības iespējas kopienas saliedēšanā un veidošanā. Projekts “Stāstnieku skola 2024” sastāv no divu dienu apmācībām vasarā un vienas dienas semināra rudenī (3. oktobrī), bet katram ir savs mērķis un apgūstamās kompetences, tāpēc var apmeklēt neatkarīgi vienu no otra. Tie, kas Stāst­nieku skolu apmeklēs abas dienas vasarā, saņems apliecinājumu.

Stāstnieku skolas divās dienās ieplānotas 5 lekcijas, 1 ekskursija pa Katlakalna apkārtni, 3 darb­nīcas, diskusijas un domu apmaiņa neformālā gai­sotnē Katlakalna Tautas namā un Pasaku skolā. Stāstnieku skolas dalībniekiem jāsagatavo 2 mājas uzdevumi un jāņem līdzi vēl kādi savi stāsti azotē.

Pieteikšanās līdz 8. jūlijam!!! Vietu skaits ierobežots – ne vairāk kā 25 dalībnieki. Priekšroka tiem, kas pieteiksies savlaicīgi.

Pieteikšanās anketa aizpildāma te: https://ej.uz/pieteiksanās_anketa_stastniekuskola

Skolas programmu un papildus informāciju skatieties te: vasaras_skola_2024-14.6.2024_sm.pdf

Dalībniekiem, kuri ļoti vēlēsies ierasties uz apmā­cībām, bet objektīvu iemeslu dēļ nevarēs paspēt uz pirmo nodarbību 26. jūlijā plkst. 9:00, piedāvāsim naktsmītni jau 25. jūlija vakarā, bet par to obligāti vajag paziņot pa t. 29872017 (Aelita).